1396/03/09
اخبار مدیریت بحران استان
تاریخ: 1396/02/14 نظرات: 0 نظر نمایش: 33 مرتبه تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)
استاندار خوزستان: بخش عمده تالاب هورالعظیم احیاء شده است

استاندار خوزستان: بخش عمده تالاب هورالعظیم احیاء شده است

 

استاندار خوزستان گفت: بخش عمده تالاب هورالعظیم در تولید گرد و غبار مشکل خاصی ندارد ولی یک یا دو نقطه هست که نفت ایجاد مشکل کرده و تا خرداد برای خروج آنها وقت داده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان ، غلامرضا شریعتی پیش از ظهر امروز پنج شنبه در سمینار آموزشی مقابله با ریزگرد و سیلاب با حضور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کل کشور اظهار کرد: یکی از مشکلات استان در سال‌های اخیر که شرایط زیست محیطی و سلامت جامعه و مردم را تحت تاثیر قرار داده است، خشکسالی و به تبع آن مشکل ریزگردها است.
 
وی افزود: یکی از علت‌های اصلی چنین مشکلی، دستکاری‌های بشر در طبیعت است؛ کارشناسان علاوه بر عوامل بشری، عوامل طبیعی را از علت‌های بروز پدیده گرد و غبار می‌دانند اما آنچه اثبات شده، عامل اساسی دستکاری های بشر در طبیعت است.
 
شریعتی بیان کرد: سدسازی های صورت گرفته بر روی رودخانه های کارون، مارون، زهره و جراحی در خشکسالی استان تأثیر گذار است و مطالعه های صورت گرفته بر روی این سدها بر اساس متوسط بارندگی۴۰ تا ۵۰ سال گذشته است که با چینین خشکسالی مواجه نبودیم. همزمان با احداث این سدها با خشکسالی آغاز شد و آورد رودخانه های استان نیز با کاهش همراه بود. مدیریت منابع آن گونه که مناسب بود، انجام نشد و در این زمینه فشارهای سیاسی بی تأثیر نبود چون در مدیریت علمی صرف در منابع مؤثر بود.
 
استاندار خوزستان تصریح کرد: واقعا مدیریت علمی صرف را مانع شده و از این بابت هم مشکلاتی ایجاد می کند. این بارندگی ها باعث خیس و تر شدن کلی از کانون های گرد و غبار و جمع شدن تالاب های فصلی می شود که ایجاد سدها و کاهش بارندگی همه این ها را قطع کرده است. 
 
شریعتی با بیان اینکه بالای ۸۵ درصد مناطق استان بصره عراق، کانون ریزگرد است، گفت: ریزگردها دیگر نه ملی بلکه منطقه ای و بین المللی است و باید برای اصلاح این وضع اگر برای سلامت خود ارزش قائل هستیم به همه کشورها کمک کنیم. اگر می خواهیم از سدها استفاده بهینه کنیم، کشاورزی به همین میزان ادامه داشته باشد و زمین های ما سالی چند بار کشت شوند و در عین حال ریزگرد نباشد و حق آبه تالاب ها تأمین شود راهی به جز حرکت به سمت کشاورزی مدرن نداریم.
 
وی با اشاره به استفاده مجدد از زهاب ها بیان کرد: باید برای مدرن کردن کشاورزی، اصلاح روش های کشاورزی و آبیاری و استفاده بهینه از حجم آب پشت سدها در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری کنیم. قطعا دستکاری در طبیعت و محیط زیست مسائل و بحران های خاص خودش را به دنبال خواهد داشت. باید تأکید کنیم که همه این کارها برای داشتن یک زندگی سالم و لزوم بقای حیات جامعه خطرآفرین است.
 
استاندار خوزستان افزود: حق آبه تالاب ها، حفظ محیط زیست و ایجاد شرایط مناسب تر برای زندگی مناسب تر افراد در خوزستان جزو اولویت ها بوده و دولت هم تأکید بسیاری بر این مسئله دارد. عمده تالاب هورالعظیم مشکل خاصی ندارد ولی در یک یا دو نقطه هست که نفت ایجاد مشکل کرده و تا خرداد به آنها برای خروج از منطقه وقت داده ایم و بعد از آن نه فرصتی داریم و نه می دهیم. بعد از آن استان برای تأمین سلامت مردم به صورت جدی پای کار هست و از این مسئله کوتاه نمی آید.
 
شریعتی با اشاره به باز بودن ۵۳ دریچه در هورالعظیم و بسته بودن هفت دریچه این تالاب تأکید کرد: حق آبه تالاب میانگران ایذه، تالاب های شادگان و سایر تالاب های فصلی استان باید تأمین شود. اگر در حوزه هندیجان  کانون های ریزگرد فعال داریم علتش ساخت سد کوثر و کاهش جدی آورد رودخانه زهره است. در حوزه سد کوثر که بنا بود آب جنوب شرق را تأمین کند دیدیم که تنش آبی بسیاری را ایجاد کرده و آب و برق هم برنامه خود را در این زمینه تغییر داد.
 
وی با اشاره به اینکه ۴۲ هزار تعهد دولت هست که تا پایان سال جاری باید مسئله آن را حل کند، عنوان کرد: دولت به صورت جدی برای مقابله با گرد و غبار وارد کار شده و فعالیت های بیولوژیکی، عمرانی، ساخت و ساز بسیار گسترده و خوبی هم انجام شده است. همچنین کانالی به طول ۴۷ کیلومتر با عرض ۵۰ متر با دبی آب ۲۰ مترمکعب در حال ساخت است. تلاش می شود تا یک برخورد علمی با استفاده از تجارب کشورهای دیگر داشته باشیم و کارها را به صورت روزمره و غیرکارشناسی انجام ندهند.
کد: 31555
نویسنده خبر: اپراتور سایت
 
تصاویر مرتبط
  • استاندار خوزستان: بخش عمده تالاب هورالعظیم احیاء شده است
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

تصویر CAPTCHA
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.

آخرین اخبار مدیریت بحران کشور
مدیرکل مدیریت بحران استان

کیامرث حاجی زاده

مدیرکل مدیریت بحران استان

پیوندهای مفید