مدیریت بحران خوزستان نسبت به وضعیت جوی هشدار نارنجی صادر کرد

مدیریت بحران خوزستان روز سه‌شنبه در اطلاعیه‌ای از ورود یک سامانه بارشی از عصر چهارشنبه هفته جاری به خوزستان خبر داد و هشدار سطح نارنجی اعلام کرد.

این سامانه بارشی از عصر روز چهارشنبه سوم دی وارد خوزستان می‌شود و تا ظهر پنجشنبه چهارم دی در استان فعال خواهد بود. ورود این سامانه باعث رگبار و رعد و برق، تند باد لحظه‌ای، وزش باد متوسط و بارش تگرگ به صورت نقطه‌ای در خوزستان، بارش برف در ارتفاعات و همچنین افت دما در روزهای جمعه تا یکشنبه ( پنجم تا هفتم دی جاری) را به دنبال دارد.
این سامانه بیشتر در مناطق شمال، شمال شرق، و جنوب شرق خوزستان فعال بوده و فعالیت آن در سایر نقاط استان به صورت نقطه‌ای است که آبگرفتگی معابر، طغیان مسیل‌ها و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، لغزندگی، کاهش دید در جاده، صاعقه، تگرگ و بارش برف در ارتفاعات استان را به همراه دارد.
در این اطلاعیه با تاکید بر بکارگیری تمهید لازم برای کاهش خسارات احتمالی ناشی از رگبار، رعد و برق، تگرگ، وزش باد و صاعقه، از فرمانداران، مسوولان دستگاه‌های مختلف سراسر خوزستان خواسته شده ضمن حضور در محل فعالیت، برقراری کشیک شبانه روزی و تداوم آماده باش صدور هشدار، اتخاذ تمهید لازم و ابلاغ برای انجام اقدام‌های پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهند.
اطلاع رسانی مستمر و ارایه توصیه ایمنی مانند پرهیز از تردد و توقف در مجاورت منابع آبی و مناطق با احتمال وقوع صاعقه، جاری شدن روان آب ، فاصله گرفتن از رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در تردد جاده‌ای، اجتناب از سفرهای غیرضروری ، جابه‌جایی ساکنان مناطق در معرض خطر به ویژه عشایر و ساکنان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها  از دیگر موارد توصیه شده است.
استقرار گروه‌های راهداری ، اعزام و استقرار ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز به ویژه در مناطق با پیش بینی بارش بیشتر، آمادگی هلال احمر و فراهم ساختن امکانات مورد نیاز به منظور امداد رسانی به موقع، اتخاذ تدابیر لازم برای پایداری شبکه برق‌ و پیشگیری از وارد آمدن خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی از جمله موارد ابلاغ شده در این رابطه است.
تاکید بر مسدود کردن جاده‌های حادثه خیز ، آماده باش نیروها و تجهیزات مورد نیاز برای دفع سریع فاضلاب ،آب‌های سطحی و عبور سیلاب احتمالی، بررسی مسیل‌ها، کانال‌ها، سیل‌بندها، دایک‌های حفاظتی اطراف روستاها و سایر مناطق در معرض خطر و اتخاذ تدابیر لازم به منظور عبور سیلاب احتمالی از دیگر موارد ابلاغ شده به دستگاه‌های متولی در خوزستان است

146