اداره کل مدیریت بحران خوزستان درخصوص وقوع پدیده گردوخاک در استان هشدار سطح نارنجی صادر کرد

براساس این هشدار که پیرو هشدارهای سطح نارنجی اخیر آن اداره کل وبا توجه به هشدار سطح نارنجی مورخ ۲۲اسفند۹۹ مرکزملی پایش وهشدارسریع گردوخاک هواشناسی خوزستان می باشد اعلام شده که یک توده گرد و خاک در کشور عربستان تشکیل شده وبا حرکت به سمت استان خوزستان شاهد کاهش دیدافقی و افزایش آلاینده های گرد و خاک از اوایل شب جمعه تا اوایل روز شنبه (۲۲و۲۳اسفند۹۹) در برخی مناطق استان خواهیم بود .

منطقه اثر این توده که موجب کاهش دید و افزایش آلاینده های گردوخاک می‌شوددرمناطق جنوب غربی، جنوبی و با شدت کمتر مناطق غربی و مرکزی استان پیش بینی شده است .

دراین هشدارخودداری از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده، کودکان، گروه‌های حساس، رانندگان، ساکنان و شاغلان مناطق ذکر شده و بکارگیری تمهیدات لازم از سوی دستگاه‌های اجرایی متولی توصیه شده است.

در این هشدار سطح نارنجی مدیریت بحران از فرمانداران، اعضای ستاد استان و شهرستان‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی خواسته شده تا ضمن حضور در محل فعالیت، نسبت به تداوم آماده باش ، برقراری کشیک شبانه روزی ،صدور هشدار، اتخاذ تمهیدات لازم و ابلاغ جهت انجام اقدامات پیشگیرانه ومورد نیاز اقدام کنند.

اتخاذ تمهیدات لازم و مدیریت سوخت مصرفی شرکت‌ها، کارخانجات و مراکز صنعتی بمنظور کاهش آلاینده‌ها و استقرار مراکز درمانی سیار و اورژانس در مکان‌های پرتردد مناطق مذکور در صورت نیاز از دیگر موارد تاکید شده در این هشدار است.

همچنین اتخاذ تدابیر لازم جهت مدیریت ترددهای شهری بویژه در شهرهای پرجمعیت و صنعتی مناطق ذکر شده، رصد و پایش مستمر میزان آلاینده ها از طریق محیط زیست، مدیریت محل های دفع پسماند بمنظور کاهش آلاینده‌ها نیز به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است.

194