مدیر کل مدیریت بحران استان عنوان کرد؛

روند ارزیابی روستاهای آسیب دیده از زمین لرزه ادامه دارد/بازسازی منازل مسکونی آسیب دیده در اولویت است

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت: از ۵۹۵ روستا در شهرستان اندیکا تاکنون۵۸ روستا آسیب دیده از زمین لرزه اخیر ارزیابی شده و این ارزیابی ادامه داد.

شهاب صدیقی روز چهار شنبه در حاشیه نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خوزستان اظهار کرد: ارزیابی ها از روز سه‌شنبه آغاز شده است و تا به امروز ۵۸ روزتا ارزیابی شده که روند ارزیابی از سوی بسیج جامعه مهندسین، گروه‌های ارزیاب استان و دیگر شهرستان‌ها ادامه دارد.

وی ادامه داد: پس از وقوع زلزله در ۱۲ مهر ماه جاری  ۱۳ پس لرزه در منطقه داشتیم که بزرگترین این پس لرزه ها ۳.۷ ریشتر بود  بلافاصله ستاد مدیریت بحران استان در بخش‌های مختلف  امدادی و درمانی و راه وارد عمل شدند و برای این کار هلال احمر هفت تیم و یک بالگرد به منطقه اعزام کرد و اورژانس استان ۲۱ دستگاه آمبولانس را راهی منطقه کرد و سه بالگرد را به صورت آماده باش قرار داد.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به نحوه امداد رسانی به آسیب دیدگان این حادثه بیان کرد:  در مجموع با توجه به بزرگی حادثه  اما حادثه  فوتی نداشت و ۱۶ مصدوم بر جای گذاشت که اقدامات درمانی و امدادی لازم برای آنها صورت گرفت.

وی بیان کرد: خسارت وارده به اموال مردم به ویژه در حوزه  واحدهای مسکونی و محل نگهداری دام‌ها بسیار زیاد است که همچنان در حال ارزیابی است.

صدیقی توضیح داد: بنا بر آمار اعلام شده ۹۰ درصد جمعیت شهرستان اندیکا روستایی و ۱۰ درصد آن شهری است و سه شهر آن جمعیتی در حدود پنج هزار نفر و ۵۹۵ روستای آن جمعیتی در حدود ۴۷ هزار نفر دارد.

وی با اشاره به پراکندگی روستاها در اندیکا  تصریح کرد: برخی روستاها در مناطق کوهستانی و صعب العبور قرار دارند که رسیدگی به آنها را سخت کرده است.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان درخصوص آخرین وضعیت راه های این شهرستان بیان کرد: پس از زمین لرزه ریزش سنگ به جاده را داشتیم که تا عصر همان روز تمامی مسیرهای اصلی بازگشایی شد اما هنوز این مسیرها با توجه به سقوط سنگهای بزرگ و آسیب هایی که با جاده ها وارد کرده است ایمن سازی نشده اند از این رو اقدامات ترمیمی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اسکان موقت خسارت دیدگان گفت: در وهله نخست بحث اصلی اسکان موقت مردم و بازسازی خانه ها و در وهله دوم بازسای تاسیسات برای ادامه جریان عادی زندگی مردم در حال انجام  و برنامه ریزی شده است.

صدیقی تاکید کرد: شهرستان اندیکا جزو ۳۱ شهرستان محروم کشور و در دستور کار معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نیز قرار دارد با توجه به منابعی که برای این شهرستان تعریف شده است فرصت خوبی برای رسیدگی به وضعیت فعلی آن است.

وی گفت: بنیاد مسکن نیز مقرر شده بنا بر وظایف سازمانی خود در بحث ارزیابی  و ستاد بازسازی کار را انجام دهد  اما نیاز است دیگر دستگاه های اجرایی نیز کمک حال باشند.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان افزود: گفتنی است براساس گزارش های رسیده از دیگر شهرستان ها این زمین لرزه در برخی شهرستان ها از جمله ایذه و رامهرمز نیز خساراتی داشته است اما این خسارات جدی نبوده است و در دست بررسی و ارزیابی قرار دارد.

131