درجاسازی منازل زلزله‌زده مسجدسلیمان تا آخر امسال به اتمام می رسد

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به اینکه بخش عمده درجاسازی منازل زلزله‌زده مسجدسلیمان انجام شده است گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال این کار به طور کامل به پایان برسد.

امید بن‌عباس روز یکشنبه در حاشیه بازدید از مناطق در معرض خطر مسجدسلیمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز از نقاط پر خطر شهرستان مسجدسلیمان، مناطق خسارت دیده ناشی از زلزله سال گذشته ، منازل در حال بازسازی در این شهرستان بازدید به عمل آمد.

وی افزود:  خوشبختانه منازلی که نیاز به تعمیر داشتند به اتمام رسیده و در بخش روستایی و شهر گلگیر نیز بازسازی‌ها با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد پیشرفت داشته‌اند که آن‌ها را نیز طی ماه‌های آینده می‌توانیم به بهره‌برداری برسانیم.

وی افزود: ۶۰۰ واحد در شهر مسجدسلیمان به صورت درجا سازی انجام شده که در حال احداث هستند از این تعداد ۱۵۰ واحد تکمیل شده و ۲۰۰ واحد دیگر نیز به مرحله نازک کاری رسیده که امیدواریم ماه آینده به بهره‌برداری برسند.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان بیان کرد: ستاد بازسازی در شهر مسجدسلیمان احداث ۵۴۰ واحد در شهرک امام رضا(ع) را پس از وقوع زلزله آغاز کرد که زیرساخت‌های لازم از قبیل آب و برق برای این شهرک تامین شده و الان نیز پیگیر هستیم تا سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان پای کار بیاییند و خدمات مورد نیاز را ارایه دهند.

وی در خصوص سرعت منازل در حال احداث گفت: بخشی از سرعت احداث به منابع مالی بستگی دارد و در حال حاضر که شرایط مالی کشور با مشکلاتی رو به رو است، تسریع در این روند، کار ساده و آسانی نیست.

بن‌عباس توضیح داد:در منطقه‌ای مانند شهرک امام رضا(ع) که  تازه تاسیس است انجام فاز مطالعاتی و ایجاد زیرساخت‌های لازم‌ آن مثل آب، برق، فاضلاب، گاز، مخابرات و… با وجود کمبود اعتبارات فعلی کار ساده ای نیست‌ و نیازمند زمان بیشتری است.

وی ادامه داد: البته با پیگیری‌های استاندار خوزستان و جدیت مسئولان در چند ماه اخیر سرعت پیشرفت کار خوب بوده و الان شهرک امام رضا (ع) وارد مرحله ساخت و ساز شده است و اقدامات مقدماتی را پشت سر گذاشته است.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان بر انجام اقدامات پیشگیرانه تاکید کرد و ادامه داد: هنر ما در انجام رفتارهای پیشگیرانه است تا زمان‌هایی که با بلایای طبیعی رو به رو می‌شویم شاهد خسارت‌های جانی و مالی کمتری باشیم.

وی با بیان اینکه در مقابله با بلایای طبیعی اصل موضوع رفتارهای پیشگیرانه است عنوان کرد: هنگام وقوع بلایای طبیعی با رفتارهای پیشگیرانه می‌توان شاهد خسارت‌های مالی و جانی کمتری بود، درواقع پیشگیری مساله‌ای است که جزو وظایف ما است و قطعا هم در این مسیر پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

بن‌عباس خاطر نشان کرد: ما باید از گذشته درس بگیریم و نقصان‌های موجود را جبران کنیم تا بتوانیم مسیر جدیدی را با اقدامات اصلاحی طراحی کنیم و بر اساس آن گام برداریم.

وی بیان کرد: اصل کار در شهرستان صورت می‌پذیرد و هرچقدر که مسئولان و مدیران شهرستان همت بیشتری به خرج دهند سایر مجموعه‌های پشتیبانی هم حمایت می‌کنند و باعث می‌شود سرعت انجام کارها افزایش پیدا کند.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان در خصوص وضعیت ساختمان تامین اجتماعی شهرستان مسجدسلیمان یادآور شد: این شعبه تا ۱۵ مرداد  به محل جدید به صورت موقت منتقل می‌شود و برای ساختمان فعلی که خساراتی هم در زلزله سال گذشته متحمل شده تا نیمه مرداد برای مقاوم سازی و یا تخریب و ساخت مجدد آن، بر اساس نظر شرکت‌های مشاور تصمیم‌گیری خواهد شد و اقدامات بعدی انجام می‌شود.

187