مدیرکل مدیریت بحران خوزستان عنوان کرد؛ پس‌زدگی فاضلاب مناطق شهری اهواز در تابستان/استفاده از ظرفیت شرکت‌ها در پیشگیری از آبگرفتگی

خوزستان مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با تاکید بر لزوم آمادگی برای مواجهه با آبگرفتگی در فصل پاییز گفت: باید از ظرفیت مجموعه شرکت‌هایی که در استان خوزستان مستقر هستند کمک گرفته شود تا بتوانیم تجهیزات را در زمان شدت آبگرفتگی تامین کنیم.

امید بن‌عباس در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و عملیات پاسخ به بحران استان با موضوع آبگرفتگی روز ۱۷ شهریور  در اداره کل مدیریت بحران خوزستان برگزار شد با اشاره به عدم رعایت ایمنی در اجرای پروژه‌ها و حفاری‌ها اظهار کرد: مشاهده می‌شود پروژه‌ای در حال اجرا است اما هیچ گونه علام هشدار ایمنی برای شهروندان نصب نمی‌شود. حتی زمانی که زیرگذری دچار آبگرفتگی می‌شود، علامت هشدار نصب نمی‌شود.

وی افزود: برخی مواقع در خیابانی حفاری می‌شود اما علامت هشداری در محل نصب نمی‌شود و امکان سقوط افراد وجود دارد که خسارات جانی و مالی به دنبال خواهد داشت بنابراین تمامی شرکت‌های خدمات‌رسان به استناد قانون، موظف به نصب علائم هشدار و ایمن‌سازی محیط هستند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: شرکت آبفا حفاری می‌کند و مشاهده می‌کنیم بعضا تا چندین ماه بعد محل انجام حفاری، آسفالت انجام نمی‌شود در حالی که باید آنچه بر عهده پیمانکار است انجام شود زیرا عدم اقدام در این موارد، فشارهای روانی در مردم ایجاد می‌کند.

وی افزود: اکنون در فصل تابستان قرار داریم و بارندگی رخ نداده است اما در اهواز شاهد پس‌زدگی فاضلاب در مناطقی از جمله پادادشهر، کمپلو، کیانشهر و عین ۲ هستیم و امکانات شرکت آب و فاضلاب اهواز برای رسیدگی به این مشکلات کفایت نمی‌کند.

بن‌عباس بیان کرد: مردم با سامانه ۱۲۲ تماس می‌گیرند اما پاسخگویی وجود ندارد و در این خصوص شکایت دارند؛ باید زمان پاسخگویی به مردم مشخص شود.

وی گفت: باید از ظرفیت مجموعه شرکت‌هایی که در استان خوزستان مستقر هستند کمک گرفته شود تا بتوانیم تجهیزات را در زمان شدت آبگرفتگی تامین کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان افزود: پروژه‌هایی که در قالب طرح ضربتی جمع‌آوری آب‌های سطحی توسط شهرداری و آبفا در حال انجام است، باید تا پایان مهرماه تکمیل شود.

وی گفت: مانور لایروبی نیز از امروز آغاز شده و مانور دیگری نیز از ۲۶ شهریورماه اجرا می شود و نتایج انجام این مانورها اعلام خواهد شد.

49